Máte strach z rekonštrukcie účtovníctva a zmeny účtovníka?

Autor: SK Service | 5.11.2018 o 11:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  524x

Mnohí moji zákazníci sa na mňa obracajú s rôznymi otázkami. Preto som sa rozhodla založiť blog, kde budem pravidelne informovať o rôznych problémoch a situáciách, ktoré podnikateľom znepríjemňujú život. 

Ste si istý, že váš účtovník ovláda najnovšiu legislatívu?

Každý podnikateľský subjekt má povinnosť viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve. Mnohí podnikatelia, najmä tí menší, si vyberajú často účtovníka, alebo účtovnú spoločnosť na základe odporučenia, alebo najnižšej ceny. Nie vždy sa to môže vyplatiť. Karta má vždy dve strany. Nezabúdajte, že každý, kto spravuje účtovnú a mzdovú agendu je chrbtovou kosťou Vášho biznisu. Účtovník musí ovládať účtovné, mzdové a daňové zákony. A samozrejme všetky aktuálne zmeny legislatívy, ktoré nám úradníci servírujú.

Dokáže vám účtovník poradiť ako znížiť náklady?

Vhodná doba na zmenu je v tom momente, keď začnete mať akékoľvek pochybnosti o poskytovaných účtovných službách, či k poskytovanému poradenstvu. Poradenstvo môže byť nie len nesprávne, ale často môže byť podané nezrozumiteľne,  bez uvedenia akýchkoľvek príkladov z praxe. Je nezmysel používať frázu: „Môj účtovník je dobrý, ale...“ 

Zlý účtovník = nesprávne zaúčtované doklady či odvedené dane = váš problém. Nezabúdajte, že za spoločnosť je vždy zodpovedný konateľ. Nebojte sa zmeniť účtovníka a pristúpiť k zmene. Získate nové poznatky, čerstvý zdroj informácií a dokážete si znížiť náklady. Nezabudnite si preveriť aj doplnkové služby nového dodávateľa účtovnej služby. Ako napríklad časová flexibilita, právne poradenstvo, pozícia na trhu, referencie klientov. V budúcej zmluve musí byť jasne uvedené, čo je v cene ponúkaných služieb. Zmena Vám môže pomôcť odhaliť chyby v účtovníctve, vyhnúť sa plateniu pokút a sankcií, a najmä znížiť náklady.

Platili ste už niekedy pokutu z dôvodu nesplnenia si daňovej povinnosti? Museli ste spätne opravovať výkazy do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Ak ste na niektorú z otázok odpovedali áno, pravdepodobne máte zlého účtovníka. Počas mojej praxe sa stretávam veľmi často so zlou správou mzdovej agendy, ktorá je z môjho pohľadu aj najcitlivejšia, pretože sa jedná o peniaze zamestnancov. S tým súvisia aj PN, dovolenky, dôchodok a pod. Často sa stáva, že je potrebné spätne opraviť mzdy, za niekoľko mesiacov, ba aj rokov. Môže tak byť z pochybenia zamestnanca, ale aj mzdového účtovníka. Opravovať spätne výkazy do sociálnej či zdravotnej poisťovne určite nie je príjemná záležitosť. Pri ukončení spolupráce je nutné vyžiadať si od predošlého poskytovateľa mzdového účtovníctva množstvo dôležitých dokumentov, podkladov, bez ktorých vám nový poskytovateľ nebude schopný pokračovať vo vedení mzdovej agendy.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o vedení a správe Vašej agendy u účtovníka, neodkladajte to a problém ihneď riešte. Z dlhodobého hľadiska sa Vám to nikdy neoplatí. Je veľmi dôležité podotknúť, že štát vie skontrolovať všetky dáta niekoľko rokov dozadu. V takýchto prípadoch odporúčam vykonať tzv. REKONŠTRUKCIU ÚČTOVNÍCTVA A PERSONALISTIKY. Cieľ je jednoduchý. Odhaliť možné nedostatky vašej daňovej a účtovnej agendy. Rekonštrukcia zahŕňa najmä kontrolu: formálnej správnosti a zaúčtovania účtovných dokladov, úplnosti účtovníctva, správnosti výpočtu miezd, odvodov a daní, správnosti výpočtu obstarávacích cien dlhodobého majetku a odpisových plánov, vykonanie opráv chybných daňových priznaní, účtovných závierok atď.

Kedy je vhodná doba na rekonštrukciu účtovníctva a zmenu účtovníka?

V prvom rade je potrebné zistiť, aká je dohodnutá výpovedná doba poskytovaných služieb u daného poskytovateľa. Následne dodržať túto výpovednú dobu, prípadne sa s poskytovateľom dohodnúť na inom termíne ukončenia spolupráce. Ideálne je, ak pôvodný poskytovateľ služby urobí účtovnú závierku za obdobie, ktoré účtoval, ku koncu daného kalendárneho, či účtovného roka.

Prechod k novému poskytovateľovi účtovných, mzdových a personálnych služieb je však možný a zvládnuteľný aj v priebehu roka.

Ak potrebujete dodatočné informácie, alebo máte ďalšie otázky, kontaktujte ma prostredníctvom mailu blog@skservice.sk

Bibiána Krbaťová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?