Podnikatelia, máte už schválenú poslednú účtovnú závierku?

Autor: SK Service | 8.10.2019 o 9:39 | (upravené 8.10.2019 o 9:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  459x

Blíži sa koniec roka a okrem mnohých iných povinností každého podnikateľa netreba zabudnúť na povinnosť konateľa zvolať Valné zhromaždenie.

Valné zhromaždenie sa zvoláva za účelom schválenia účtovnej závierky za predchádzajúci rok ako aj oznámiť túto skutočnosť finančnej správe. Povinnosť schváliť účtovnú závierku máte do 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Čiže, účtovnú závierku za rok 2018 je potrebné schváliť najneskôr do 31.12.2019 za predpokladu, že účtovným obdobím vašej firmy je kalendárny rok.

Čo je potrebné urobiť?

Konateľovi spoločnosti vyplýva povinnosť zo zákona zvolať všetkých spoločníkov na Valné zhromaždenie za účelom schválenia účtovnej závierky a rozhodnutia, čo s hospodárskym výsledkom spoločnosti. V prípade, že je konateľ a spoločník jedna a tá istá osoba, konateľ vypracuje Zápisnicu z rokovania jediného spoločníka, na ktorom rozhodne o schválení účtovnej závierky za predchádzajúci rok, ako aj o jeho hospodárskom výsledku.

V prípade viacerých spoločníkov je postup ako pri každom pôsobení Valného zhromaždenia, kde v zmysle navrhnutých bodov programu rokovania by v tomto prípade malo jedným z bodov byť schválenie účtovnej závierky.

Účtovná závierka za dané obdobie sa môže na finančnú správu podať buď už ako schválená, alebo  ako neschválená. To samozrejme závisí od toho, či v deň podania účtovnej závierky na finančnú správu prebehlo Valné zhromaždenie, na ktorom sa účtovná závierka schválila. V prípade, že sa účtovná závierka bude schvaľovať až po jej predložení finančnej správe, má podnikateľ povinnosť oznámiť finančnej správe jej schválenie do 15 pracovných dní odo dňa jej schválenia.

Má vaša spoločnosť povinnosť auditu?

Jedným z bodov programu Valného zhromaždenia pri schvaľovaní účtovnej závierky  by v prípade povinnosti auditu spoločnosti malo byť aj schválenie audítora na nasledujúce účtovné obdobie. Ak schválenie audítora nie je bodom programu počas Valného zhromaždenia, na ktorom sa schvaľuje účtovná závierka, dá sa tak urobiť hocikedy v priebehu roka na inom Valnom zhromaždení.

To isté platí pri vyplácaní si podielov zo zisku. Ak sa spoločníci rozhodnú vyplatiť si podiely zo zisku, takéto rozhodnutie patrí do pôsobnosti Valného zhromaždenia, ktoré práve schvaľuje účtovnú závierku. Avšak môže sa o tomto rozhodnúť aj hocikedy v priebehu roka na inom pôsobení Valného zhromaždenia. Z Obchodného zákonníka (§ 179 ods.3) vyplýva, že spoločnosť môže rozdeliť len čistý zisk  znížený o prídely do rezervného fondu a o neuhradenú stratu z minulých období.

Strata či zisk?

Popri schvaľovaní účtovnej závierky je potrebné urobiť rozhodnutie, čo s hospodárskym výsledkom za daný rok. Ak spoločnosť vykázala v účtovnej závierke zisk, za predpokladu, že sa nebudú vyplácať podiely zo zisku, sa tento zisk preúčtuje na účet nerozdelených ziskov minulých rokov.

Hospodársky výsledok – stratu – buď preúčtujeme na účet neuhradených strát, alebo, ak má spoločnosť nevyplatené čisté zisky, môže stratu vykryť buď z časti, alebo v plnej výške, týmto ziskom. Strata sa vykrýva postupne od najstaršieho nerozdeleného zisku, z účtu nerozdelených ziskov minulých rokov.

Čo ešte môže byť obsahom zápisnice z Valného zhromaždenia o schválení HV?

Netreba zabúdať na povinnosť vyplývajúcu z Obchodného zákonníka vytvoriť rezervný fond. Jeho výšku si určuje podnikateľ už pri založení spoločnosti a to v Zakladateľskej listine či Spoločenskej zmluve spoločnosti. Rezervný fond sa tvorí z prvého zisku, ktorý podnikateľ vytvorí, aj keď nie v plnej stanovenej výške, ale čiastočne. Dotvorenie rezervného fondu potom nasleduje povinne, samozrejme v závislosti od tvorenia ziskov v spoločnosti.

Jedným z ďalších rozhodnutí pôsobenia Valného zhromaždenia môže byť aj rozhodnutie o tvorení sociálneho fondu. O jeho výške rozhoduje najmä samotné využitie sociálneho fondu. Prípadne tvorenie iných fondov spoločnosti.

Zhrnutie

Po zvolaní zasadnutia Valného zhromaždenia spoločnosti konateľom, kde hlavným bodom programu má byť schválenie účtovnej závierky za predchádzajúce účtovné obdobie, spoločníci rozhodujú o schválení či neschválení účtovnej závierky, o hospodárskom výsledku spoločnosti vychádzajúc z predloženej účtovnej závierky, o rozdelení podielu zo zisku, o preúčtovaní straty či nerozdeleného zisku, o vykrytí straty, schvaľujú audítora na nasledujúce účtovné obdobie, v prípade vytvorenia prvého zisku spoločnosti rozhodnú o tvorbe rezervného fondu do výšky stanovenej v Spoločenskej zmluve či Zakladateľskej listine a nakoniec môžu rozhodnúť aj o tvorbe sociálneho fondu spoločnosti.

Do 15 pracovných dní od chválenia účtovnej závierky oznámi podnikateľ finančnej správe jej schválenie, ak predložil finančnej správe neschválenú účtovnú závierku.

Tento článok slúži iba na pripomenutie jedného z nespočetných termínov, na ktoré my podnikatelia musíme pamätať.

Bibiána Krbaťová

SK Service, s.r.o. SK Service, s.r.o. (Bibiána Krbaťová)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.

Ťažko chorý Američan sa priznal k vražde spred 25 rokov

Zabil človeka, mal sa prihlásiť už dávno, hovorí detektív.


Už ste čítali?